Pánev na steaky: Jak si připravit dokonalé kousky masa


Úvod

Steaky jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů na světě. Když jsou správně připraveny, můžou být dokonalým zážitkem pro chuťové buňky. Připravovat steaky může být ale někdy trochu náročné, protože je třeba dodržet několik zásad, aby byly kousky masa opravdu dokonalé. V tomto článku se dozvíte, jak si připravit steaky tak, aby byly šťavnaté, měkké a plné chuti.

Výběr masa

Prvním krokem k dokonalému steakovi je výběr správného masa. Nejlepší jsou kousky masa z hovězího zadního nebo předního. Měli byste si vybrat kus masa, který má dostatečně mramorovanou strukturu, což znamená, že je prokládaný tukem. Tuk totiž dodává masu chuť a šťavnatost. Pokud máte možnost, volte bio maso od místního farmáře. Takové maso bývá kvalitnější a zdravější.

Příprava masa

Před samotným smažením je důležité maso připravit. Nejprve ho nechte při pokojové teplotě asi hodinu odstát. Poté ho osušte papírovým ubrouskem. Pokud má maso příliš mnoho tuku na okrajích, odřízněte ho. Maso můžete ochutit solí a pepřem, ale ne příliš silně, aby nezakryly přírodní chuť masa.

Příprava pánve

Pro přípravu steaku je nejlepší použít pánev s teflonovým povrchem. Pánev by měla být dostatečně velká, aby se na ní vešly všechny kousky masa. Předehřejte ji na středně vysokou teplotu. Přidejte trochu oleje nebo máslo, aby se maso nelepilo. Pokud chcete, můžete přidat i česnek nebo bylinky pro lepší chuť.

Smažení steaku

Teď už přichází na řadu samotné smažení steaku. Když je pánvička dostatečně rozpálená, položte na ni kousky masa. Pokud máte více kousků, můžete je smažit postupně, aby se na pánvi nepletly. Smažte maso z obou stran asi 3-4 minuty, podle toho, jak moc máte rádi propečené steaky. Pokud chcete, můžete maso během smažení obracet pomocí vidličky, ale ne s nožem, abyste nevytlačili šťávu z masa.

Odpočinek masa

Po smažení nechte maso odpočinout. Z pánve ho přesuňte na talíř a zakryjte ho alobalem. Nechte ho odpočinout asi 5-10 minut, aby se šťávy rovnoměrně rozložily po celém kousku masa. Pokud byste maso řezali hned po smažení, šťávy by se vylily a maso by bylo suché.

Podávání

Teď už jen zbývá podat steak na talíř. Pokud chcete, můžete ho doplnit o různé přílohy jako brambory, zeleninu nebo omáčky. K steakům se nejčastěji podávají brambory pečené nebo smažené, ale můžete si je připravit podle svého gusta. K steakům se hodí i různé druhy salátů nebo zeleniny. A nezapomeňte si k steakům nalít sklenku dobrého vína!

Závěr

Připravit dokonalé steaky není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí dodržet několik zásad a můžete si vychutnat kousky masa plné chuti a šťavnatosti. Pokud máte rádi steak, určitě si ho vyzkoušejte připravit doma. A pokud hledáte inspiraci na další recepty, navštivte stránky dienstbier2013.cz.