Co přesně je zárubeň?

Začněme tím, co to vlastně zárubeň je. Jedná se o rámovou konstrukci umístěnou v otvoru zdi, která slouží jako podpora pro dveře. Zajímavé je, že přestože se zdá být zárubeň jednoduchým prvkem, její správná instalace a kvalita mají zásadní vliv na funkčnost a životnost dveří. Jak už název napovídá, zárubeň vytváří 'rub', tj. hranici, kolem které se dveře otvírají a zavírají.

Různé typy zárubní a jejich použití

Existují různé typy zárubní, každý se hodí pro jiné použití. Například dřevěné zárubně jsou oblíbené pro jejich přirozený vzhled a relativní jednoduchost instalace. Ocelové zárubně zase najdete hlavně ve veřejných budovách nebo tam, kde je vyžadována větší odolnost, třeba u požárních dveří. A pak jsou tu ještě zárubně z hliníku nebo plastu, které mají své výhody v odolnosti proti korozi a snadné údržbě.

Jak na výběr správné zárubně

Výběr zárubně by neměl být brán na lehkou váhu. Je důležité zvážit materiál, z něhož je zárubeň vyrobená, ale také typ dveří, které budete instalovat, a prostředí, ve kterém se zárubeň bude nacházet. Například pro vlhké prostory jsou vhodnější nepřírodní materiály, které jsou odolnější vůči vlhkosti a plísním. Dále je třeba zvážit rozměry - zárubně se musí přesně vejít do plánovaného otvoru ve zdi.

Tipy pro instalaci zárubně

Instalace zárubně může být náročná, ale s těmito tipy to zvládnete jako profesionál. Nejprve je důležité zkontrolovat, zda je otvor ve zdi přesně rozměrový a zda jsou strany rovné. Nesmíme zapomenout na kontrolu úrovně – zárubeň musí být naprosto rovně, aby dveře správně fungovaly. Doporučuje se rovněž použít kvalitní montážní materiál a nástroje. A pokud si nejste jisti svými schopnostmi, nebojte se obrátit na odborníka.

Péče a údržba zárubní

A konečně, abyste zajistili dlouhou životnost a bezproblémové užívání zárubně, je důležité nezapomínat na její pravidelnou údržbu. U dřevěných zárubní je občas třeba obnovit povrchovou úpravu, aby byly chráněny před poškozením. Ocelové a hliníkové zárubně je dobré jednou za čas otřít a zkontrolovat, zda nejsou poškozené korozi. U plastových zárubní stačí pravidelné čištění. Každý materiál má své specifika, a tak je důležité věnovat péči v souladu s doporučeními výrobce.